Mátový sirup

Tenhle sirup je z divoce rostoucí máty. Divoká, svobodná, svěží a pomáhající...

135 Kč / ks 27 Kč / 100 ml
Dostupnost: Skladem
Kód: 66
Mátový sirup
Balíme v souladu
Balíme v souladu
s přírodou a člověkem
Pomáháme si
Pomáháme si
a jsme spolu
Tvoříme lokálně
Tvoříme lokálně
z lokálnáíh zdrojů
Tvoříme ze srdce
Tvoříme ze srdce
do SRDCE

Detailní popis produktu

Mátový sirup z třinovým cukrem 0,5 l

Sirup je vytvořen s hlubokým napojením na přírodu a její rytmy,se záměrem ideálního zdraví a s plným vědomím síly rostliny. Výsledkem je velmi kvalitní a silná esence rostliny. Vyráběno v čistém prostředí uprostřed beskydských lesů ze studánkové vody.

Máta pro duši: Je symbolem přátelství a lásky.

Máta pro tělo: Povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou  kondici, pomáhá i při impotenci, posiluje celou nervovou soustavu. Uplatňuje se u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje  zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost.

Sirup je vhodný na lžičku jako lék, do čajů i vody.

Složení: Máta divoká, voda, třtinový cukr, bio citron, kys.citronová. Pasterováno.

 

 

Máta sběr: přírodní zahrada Ladiva, Nový Hrozenkov

Cukr třtinový: Zdraví z přírody

 Etiketa: Sára Šuláková

 Sklo: Bricol, Horné Srnie

Není máta jako máta

Rostlina pochází z východní Asie, odkud dostala do Egypta, kde o ní máme zprávy z hrobky z Karnaku. Ta ovšem s mátou, kterou dnes užíváme, má společného málo, protože nejrůznější druhy se mezi sebou ochotně samovolně kříží. Máta peprná (Mentha piperita) tak vznikla asi před 350 lety v Anglii zřejmě z máty vodní a máty zelené. Poznáme ji snadno podle chuti – divoká máta na jazyku trochu štípe, zatímco máta peprná charakteristicky chladí. Druhů je ovšem spousta, liší se tvarem, barvou i chutí – máta marocká, korsická, citronová i jablečná…

Roste skoro sama

Můžeme sbírat mátu rostoucí divoce - ta je nejléčivější, ale chuťovou jistotu budeme mít u pěstovaných rostlin. Rostlina je vysoká až kolem tři čtvrtě metru. Stonky jsou čtyřhranné a mají fialové vybarvení, květy světle růžové nebo fialkové. Je to trvalka. Máta obsahuje siličnaté látky za něž vděčí její typické aroma a chuť. Nejdůležitější složkou je menthol, i když mnohé další silice charakteristickou vůni mátových lístků spoluvytvářejí.

Lístek máty v peněžence

Nosíte v peněžence lístek máty? Pověrčiví Angličané prý ano, to proto, aby nezůstali bez peněz. Jméno rostliny prý souvisí s pověstí o starořeckém milostném trojúhelníku, na jehož vrcholech stáli vládce podsvětí Hádes, jeho žena Persefona a nymfa Minthó. Aby ji uchránil před žárlivými scénami proměnil Hádes milenku v nenápadnou rostlinu ne nepodobnou kopřivě.

Máta jako živel vzduchu

Římané párou z máty léčili migrény a jejich filosofové nosili na hlavách čerstvé mátové věnce, protože Plinius tvrdil, že povzbuzují myšlení. Egypťané ji používali při balzamování a Židé jejími listy vysypávali podlahu synagog. Od středověku, kdy ji doporučoval Avicenna, má i uplatnění v magii: z živlů je přiřčena Vzduchu a jinak Venuši. Pomáhá nám najít ztracený klid, v čaji slouží koncentraci před meditacemi.

Zklidňuje zažívací trakt

Máte žaludek jako na vodě, nebo vás trápí žaludeční bolesti? Dejte prostor mátě...Dokáže zastavit zvracení, uvolňuje křeče, navrací chuť k jídlu, ulevuje od bolesti při žlučníkových kamenech, zkvalitňuje proces vylučování trávicích šťáv a zmírňuje nadýmání. Tato léčivá bylina vám tedy bude skvělým společníkem, jak při střevní chřipce, tak na cestách, pokud trpíte nevolnostmi.

Uvolňuje dýchací cesty

Své nezastupitelné místo si máta peprná našla také v obdobích chřipek a nachlazení. Díky své svěžesti uvolňuje dýchací cesty při rýmě, její inhalace se pak doporučuje také osobám s astmatem.

Účinná proti bakteriím v ústní dutině

Mysleli jste si, že se máta tak často používá jako přísada při výrobě kosmetiky pro ústní hygienu jen pro svou vůni? Pak jste se spletli! Další vlastností, jež činí z máty unikátní bylinu, jsou její antibakteriální účinky. Pokud tedy potřebuje rychlou pomoc pro svůj chrup, utrhněte si několik lístků máty a požvýkejte je. Přepadla vás náhlá bolest zubů či dásní? Připravte si z máty kloktadlo!

Doplňkové parametry

Kategorie: SIRUPY
Hmotnost: 0.95 kg