Divizna velkokvětá
Český název: Divizna velkokvětá Zkrácený název: DIVIZNA Latinsky: Verbascum densiflorum Berthol. Slovensky: Divozeľ veľkokvetý Německy: e grossblumige Königskerze Anglicky: Mullein Francouzsky: Bouillon blanc Španělsky: Gordolobo Rusky: Korovjak gustocvetkovyj Lidově: kruželice, císařská svíce, devizna, fousáč, volský chvost, kuželice, oběračka, oraňka, Petrova hůl, pochodňová květina, psí ocas, sluneční hůl, královská svíce, vlněná květina, divozel
Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae) Indikační skupina: Expektorans, sekretolytikum, bronchospasmolytikum, mucilaginosum, diuretikum, diaforetikum, antihemoroidalium, vulnearium
Účinné látky: Saponiny, sliz, třísloviny, flavonoidy, éterický olej, karbohydráty, karotenoidy. Poznámky k účinným látkám: saponiny v květech pomáhají proti kašli, ale současně také urychlují vstřebávání podávaných léků.
Indikace: - podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, využití při bronchiálním astmatu - při zánětlivých chorobách žaludku a střev - potopudný prostředek při nachlazení - ovlivňuje činnost sleziny a brzlíku - močopudný účinek - zevně na léčbu ran a bércových vředů - koupele při hemoroidech - květ s listem v poměru 1:2 jako mírné projímadlo - zevně obklady na otoky a vředy - kloktadlo při bolestech v krku, proti chrapotu, zahleňování prsou
Lékové formy:
Nálev - 2 KL na 1/4 l vody, vyluhovat 10 minut. 1-2 šálky denně.
Macerát - 2 x denně Obklad - čerstvý list, naklepaný, potřený olejem
Tinktura - 3 x denně 1 KL vnitřně na bolesti hlavy, nespavost, závrati. Zevně při revmatismu a neuralgiích.
Olej - k potírání a masážím, vředy, otoky, křečové žíly Sirup - 1 KL 3-6 x denně
Odvar z listů - zevně k obkladům na hnisavé rány, hrst listů na 1/2 l vody, vařit 10 minut.
Kontraindikace: Časté užívání větších dávek saponinů by mohlo poškodit červené krvinky. Po deseti dnech je nutno bylinu vysadit, nebo ji používat ve směsi s jinými bylinami. Čaj se musí cedit přes velmi husté sítko nebo plátýnko, protože droboučká pylová semínka by mohla dráždit ke kašli.
Kombinace s ostatními bylinami: Mimořádně vhodná do směsí. Pro průduškové indikace další saponinové drogy jako jitrocel, petrklíč, kořen lékořice, i s bylinnými antiseptiky jako yzop, tymián, mateřídouška, dobromysl, bazalka, majoránka. Možno i slizové drogy jako proskurník, sléz, podběl i drogy s obsahem křemičitanů jako konopička nebo truskavec.
Léčivé přípravky jednosložkové:
Nálev: Příprava: 2 KL drogy spaříme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme přes hadřík, můžeme sladit medem. Použití: 1-2 šálky denně.
Macerát: Příprava: 2 KL zalijeme šálkem studené, převařené vody, necháme vyluhovat 8 hodin. Před použitím přecedíme přes hadřík a přihřejeme na mírnou teplotu. Použití: 1-2 šálky denně.
Tinktura: Příprava: 50 g drogy zalijeme 50 g lihu 50%. Macerujeme 14 dní v uzavřené nádobě za občasného promíchání. Přefiltrujeme. Použití: Vnitřně 3 x denně 1 KL proti bolestem hlavy, nespavosti, závrati. Zevně na potírání při revmatismu a neuralgiích.
Diviznový olej: Příprava: Čerstvé květy zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem, necháme stát 14 dní na slunci. Poté scedíme a uložíme v chladnu. Použití: Zevně jako mazání na hemeroidy, popáleniny, k léčení vředů, otoků, zmírňuje bolesti vyvolané křečovými žilami. Mírné projímadlo: Příprava a použití: květ s listem smícháme v poměru 1:2, připravujeme jako nálev. Pro větší účinek můžeme použít formou klyzmatu.Zdroj: J.Janča,J.A.Zentrich: Herbář léčivých roslin
Odvar z listů na zevní použití: Příprava: hrst sušených listů přelijeme 1/2 l studené vody, vaříme na mírném ohni 10 minut. Scedíme. Použití: k obkladům na hnisavé procesy v pokožce. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Diviznový sirup: Příprava: Do kameninové nádoby vložíme 25 g diviznových květů a zalijeme medem. Zakryjeme a necháme stát 6 týdnů. Pak směs přecedíme a slijeme do lahví. Použití: Zevně jako obklady na kožní záněty, vnitřně jako sirup proti kašli jednu kávovou lžičku 3 x - 6 x denně zapít vlažnou vodou. Zdroj: E. Brooke: Léčivé rostliny a planety
Diviznové koláčky proti hemeroidům: Příprava: usušený kořen divizny pomeleme na prášek a 15 g prášku smícháme s 1 žloutkem, trochou oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Zpracujeme jako těsto, upečeme malé koláčky o průměru 2-3 cm a tloušťce asi 1 cm. Použití: proti hemeroidům a výhřezu střeva. Aby se stav upravil, stačí sníst denně 2-3 koláčky, kůra se může podle potřeby opakovat. Velmi starý recept (Matthioli), ale velmi účinný. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Diviznové mléko: Příprava: 50 g čerstvých nebo 20 g sušených květů přelijeme 1/2 l vroucího mléka, necháme vyluhovat 10 minut. Přefiltrujeme přes jemné sítko. Použití: pijeme po šálcích přes den, alespoň 4x. Doporučujeme užívat každé 3 dny dvojitou dávku. Při chronické bronchitidě. Zdroj: J.Janča. J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Použití ve směsích:
Akutní zánět průdušek: Příprava: divizna květ 25g Sléz květ 25g Jitrocel kopinatý list 25g Jablečník nať 25g Proskurník kořen 10g Připravujeme jako nálev, 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Použití: Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem. Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar: Léčivé rostliny III.
Astma: Příprava: Proskurník kořen 60g Divizna květ 15g Anýz plod 15g Sléz list s květem 15g Připravujeme jako odvar. 1 KL směsi povaříme 1 minutu ve 1/4 l vody, necháme 10 minut vyluhovat. Použití: po jednom šálku ráno a večer. Zdroj: M.Mičánková, J.Lejnar: Léčivé rostliny III.
Čaj k odhlenění a zmírnění kašle Příprava: Divizna květ 25g Lípa květ 25g Bez květ 25g Heřmánek lékařský květ 25g Nálev: dvě kávové lžičky směsi na 200 ml nálevu. Použití: 3 šálky denně Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
Historie: V antice se používal kořen a květ proti průjmu, křečím, pohmožděninám a chronickému kašli, z listů se připravovaly obklady na popáleniny, vředy, otoky a oční záněty. Dioskurides doporučoval diviznu na bodnutí štírem, bolesti zubů a záněty mandlí. Ve středověku se v klášterním léčitelství používala proti chrapotu a bolesti na prsou a jako povzbuzující prostředek, také na průjem a hemoroidy.
Legendy a mýty: Naší předkové zasvětili diviznu bohu Perunovi a nazvali ji „svící královskou".
Výskyt: Je rozšířená po celé Evropě, u nás roste hojně na kamenitých svazích, v úvozech a na lesních pasekách. Pro farmaceutické účely se pěstuje.
Pěstování: Vyžaduje slunnou polohu, spíše sušší půdy. Vyséváme na jaře přímo na stanoviště nebo předpěstujeme v truhlících, přesazujeme mladé sazeničky.
Sběr, sušení: Drogou je květ - Flos verbasci. Sbírají se květní koruny i s tyčinkami, ale bez pestíku a kalichu. Sbírají se ručně, postupně každý den, jak jednotlivé květy rozkvétají od června do září. V době sběru musí být suché, slunečné počasí, neboť zavlhlé květy během sušení hnědnou stejně jako květy přestárlé. Suší se rychle, ještě v den sběru, v tenké vrstvě nejlépe na prudkém slunci. Umělé teplo nesmí přesáhnout 40°C. Dobře usušená droga má sytě žlutou barvu, medovitou vůni a slizovitou chuť. Při dobrém uskladnění vydrží i 2 roky. Pro vnější použití se sbírá čerstvý list na obklady.
Jiné použití: - ve starém Římě používaly ženy výluh květů z divizny k dosažení krásných blond vlasů - semena divizny mají narkotický účinek, využívají je pytláci k snadnějšímu chytání ryb
Použití v kuchyni:
Limonáda z květů divizny: Velkou hrst čerstvých a od hmyzu opláchnutých květů zalijeme půl litrem horké vody, zakryjeme a necháme 24 hodin vyluhovat. Potom pečlivě přecedíme a přidáme 50g cukru nebo medu a na špičku nože kyselinu citrónovou nebo půl citrónu. Pijeme hodně vychlazené, pro ozdobu přidáme do sklenice čerstvý květ divizny.
Sirup z květů: Do velké láhve od okurek postupně dáváme čerstvé květy divizny a prosypáváme je krystalovým cukrem. Velmi dobrá je kombinace květů bezinek, lípy a slézu, můžeme dát i květy trnky, šípků, fialek nebo petrklíčů. Postavíme za okno na sluníčko a občas promícháme. Za 2-3 týdny je sirup hotový. Měl by se ještě převařit, aby se nekazil. Je velmi chutný do čaje i na chleba.
Emocionální využití: O divizně se říká, že působí v oblasti čelní čakry, která je spojena s psychikou a spirituální vizí. Je to oblast, v níž se dovršuje vědomé vnímání bytí. Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti a vůle. Pokud cítíte, že se potřebujete „povznést", uvařte si šálek diviznového čaje, pomalu jej popíjejte a snažte se přesvědčit se o své vlastní božské podstatě a posvátnosti.
Použití v magii: Čelní čakra (čakra „třetího oka") je spojena se schopností vidět do budoucna, předvídat, plánovat. Divizna byla užívána Amazonkami k odhalení plánů nepřátel, o nichž dokázaly číst z křišťálové koule. Může se používat jako kadidlo, protože však příliš čadí, není vhodná pro uzavřené místnosti. Smíchaná s černobýlem podporuje rozvíjení jasnozřivosti. Jako výplň spacího polštářku vyvolává astrální cestování a představivost. Lze ji využít i jako očistnou bylinu, zejména po ukončení duchovní činnosti. Čajem z divizny omyjte oltář, předměty používané v magii, podlahu a jiné věci. Diviznové stonky se namáčí v tuku nebo vosku a používají se jako louče (tzv. babí svíčky). Ve starých grimoárech se prášek z listů divizny používá jako náhrada za hřbitovní prach. Divizna je jednou z bylin, které se váží k rituálu Samhain.
Použití v kosmetice: Pokud potíráme tváře diviznovým listem, vytvoří se „přirozený ruměnec".